באיזו שיטה את מטפלת

באיזו שיטה את מטפלת?

פסיכותרפיה פסיכואנליטית – הכוונה בטיפול נפשי (פסיכולוגי) השם דגש על כוחות נפשיים  לא מודעים הגורמים לקשיים עמם אנו מתמודדים.

בטיפול זה נותנים מקום גם לזכרונות העבר, להיסטוריה המשפחתית, למקום שלנו במשפחה הגרעינית בה גדלנו, וגם שמים דגש על ההווה –  על תחומים תפקודיים כמו עבודה, לימודים, משפחה, זוגיות וגם על תחום הרגש, מצב הרוח, תחושות סיפוק והגשמה או ייאוש וריקנות. כמו כן שמים לב  ליחסים הטיפוליים הנוצרים בקלניקה בין המטפל למטופל. יחסים אלו מייצגים רבים מיחסיו של המטופל בחייו הממשיים שמחוץ לחדר הטיפולים. בתוך חדר הטיפולים מתאפשר למטופל לבחון יחסים אלו באוירה בטוחה ותומכת, המאפשרת להביע גם רגשות קשים וכואבים.

כמה זמן נמשך טיפול?

משך זמן הטיפול תלוי הרבה מאוד במה שאת/ה  רוצה, בוחר/ת ומחליט/ה.

באם המטופל מגיע בעיצומו של זמן משבר כמו למשל פרידה, פיטורין או כל צומת דרכים אחרת בחיים ומבקש סיוע ממוקד סביב המשבר הנוכחי ניתן לקבוע טיפול קצר טווח ממוקד. כך גם למשל בתקופות של דיכאון קליני או שינוי קיצוני במצב הרוח, או למשל בעיות של שליטה בכעסים והתקפות זעם – ניתן להחליט שההתמקדות הטיפולית  מוגדרת בשינוי והקלה בסימפטומים,וגם במקרה כזה הטיפול יכול להיות קצר יותר.

כאשר מטופל מגיע עם בקשה לעסוק בנושאים הקשורים לאיכות חיים, לרווחה נפשית, לסיפוק ולהגשמה או בנושאים הקשורים לדפוסי יחסים, לבחירות זוגיות או תחושה כללית של מצוקה נפשית, אכזבה וייאוש, אז אנו נדבר על זמן טיפול ארוך יותר שיאפשר חקירה עמוקה יותר על מנת להגיע להבנות חדשות קוגנטיביות ורגשיות.

מנסיוני, גם כאשר משיגים התקדמות בטיפול תוך חודשים ספורים, רוב המטופלים מוצאים טעם להמשיך בטיפול גם לאורך שנה ויותר על מנת להעמיק בהבנתם את עצמם, את עולמם, את דרך החשיבה שלהם, את נקודות הפגיעות שבהם ואת מערכות היחסים שמנהלים עם האחרים.

לסיכום, טיפול יכול להיות טיפול פסיכולוגי קצר מועד ועד לטיפול ארוך טווח עפ"י מטרות הטיפול, סוג הבעיה ורצונו החופשי של המטופל.